5 remesiel, v ktorých nás roboti nikdy nenahradia

vložil: Miloslav Mucha

Autor: Ing. Andrej Tárník, PhD.

Samoriadiace autá, samoobslužné pokladne v supermarketoch, 3D tlačiarne, ktoré dokážu vyrobiť takmer všetko… Počítače a roboti nám uľahčujú život a prácu, no stoja aj za zánikom niektorých zamestnaní. Sú však remeslá, ktoré sa plne nahradiť robotmi nedajú, lebo si vyžadujú ľudský rozum, cit a zmysly.

 

1. Kuchár

Kuchár

Jesť musí každý. Či už beriete jedlo ako nevyhnutnú potrebu alebo ako pôžitok, vždy je za vaším obedom človek - vychytený šéfkuchár alebo vaša mama. Pripraviť chutný pokrm môže byť hotová alchýmia, pre ktorú je nevyhnutná prax, kreativita aj vycibrené chute. Aj keď sa charakter stravovania a príprava jedál v priebehu stáročí zmenila, a varenie či pečenie nám stroje výrazne uľahčili a spríjemnili, robotov šéfkuchárov ešte nemáme. Aj keby sa naučili presne postupovať podľa receptu, bryndzové halušky budú vždy chutiť lepšie od babky, ktorá ich chystá s láskou, než od hypermoderného stroja.

 

2. Farmár

Farmár

Od prvých pokusov pestovania pšenice a domestifikácie zvierat sme sa predsa len trochu posunuli. Farmárčenie však pretrváva tisíce rokov. Máme moderné stroje, no na starostlivosť o zvieratá a plodiny je stále potrebný človek. Hoci je starostlivosť o hospodárske zvieratá automatizovaná, súčasným trendom je vyhľadávanie výrobkov od malých farmárov, ktorí sa o svoje zvieratá a rastliny starajú s láskou a uprednostňujú ľudský prístup pred automatizáciou.

 

3. Záhradník

Záhradník

Podobne ako so zvieratami je to aj s rastlinami. Človek, ktorý je denne v kontakte s prírodou a všetkým živým, nepristupuje k svojej práci automaticky. Nie je všetko len o vedomostiach a presných definíciách, ale aj o zapájaní zmyslov a citu. Nemusíme už síce kosiť kosou, rýľovať ručne a polievať krhlou, no žiadny stroj ani program vám nepovie, prečo vám strom vysychá alebo prečo má rastlina mušky. Aj správna starostlivosť o záhradu či park si vyžaduje človeka a všetky jeho zmysly.

 

4. Záhradný architekt

Architekt

Záhradná architektúra je o vytváraní príjemných a funkčných zelených priestorov, v ktorom sa cíti dobre človek aj zvieratá, no darí sa v ňom aj rastlinám. Práve súhra živých a neživých materiálov dokáže divy, a to záhradní architekti veľmi dobre vedia. Na príjemný, zdravý a udržateľný vonkajší verejný či súkromný priestor nie je potrebný len počítačový program, vďaka ktorému projekt nakreslíte, ale aj ľudský rozmer. Iba človek vie na základe svojho vnímania, pocitov a skúsenosti navrhnúť záhrady a miesto, kde budú ľudia radi tráviť čas.

 

5. Vinár

Vinár

Široký záber činností, na ktoré je potrebný človek zahŕňa aj vinárstvo. Robot človeka nenahradí v žiadnej z oblastí vinárstva - od výsadby viniča, cez jeho starostlivosť, sledovanie počasia, výber vhodného obdobia zberu až po prípravu a degustáciu vína. Jednoducho, za každým pohárom dobrého vína je množstvo hodín ľudskej práce, mozoľov, potu, štúdia, premýšľania, porovnávania, ovoniavania a chutnania.

 

Našli ste sa v niektorom z vyššie uvedených povolaní? Ak patríte k tým, ktorí chcú vo svojom budúcom povolaní zapájať všetky svoje zmysly, byť v dennom kontakte s prírodou a podieľať sa na tvorbe príjemných vonkajších priestorov či tvorbe krajiny, vyskúšajte vonavestudium.

Ak premýšľate kam ísť na vysokú školu, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre ponúka študijné programy, v ktorých vás roboti rozhodne nenahradia. Krajinné inžinierstvo, Záhradníctvo či Krajinná a záhradná architektúra? Na ktorý študijný program sa cítite vy?

Späť