Úspech na 18. ročníku súťaže v reze viniča hroznorodého

Náš Marek Mertuš najlepším na Slovensku

Autor: Ing. Andrej Tárník, PhD.

Vinohradníci zo Slovenska ale aj Čiech sa zišli na už 18. ročníku súťaže v reze viniča hroznorodého. Súťaž, ktorej spoluorganizátorom bola aj naša Katedra ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, sa konala vo vinohradoch vinárstva VINIDI v Bábe. Účastníkmi tejto súťaže sú pravidelne aj naši študenti. V porote zas nechýbajú naši učitelia, predsedom bol doc. Ing. Slavomír Bernáth, PhD.

Na súťaži o Zlaté nožnice sa súťažilo v dvoch kategóriách, juniorskej (do 21 r.) a v kategórii profesionál. Súťažiaci mali za úlohu orezať 25 krov vinohradu odrody Cabernet Franc, založeného v roku 2010.

Porota zložená zo siedmich odborníkov určila kvalitu rezu rýnsko-hessenského vedenia viniča. Spomedzi juniorských účastníkov zo Slovenska sa najlepšie umiestnil, práve náš Marek Mertuš. Skončil na celkovom druhom mieste, kedy ho prekonala len Bohdana Stejskalová z Čiech.

Pri tejto príležitosti ste Mareka aj vyspovedali, možno inšpiruje aj svojich spolužiakov.

Bola súťaž náročná?

Súťaž bola podľa mňa náročná, keďže som sa teraz zúčastnil už 4. krát, ale až teraz po preškolení starším spolužiakom Jakubom Mankoveckým sa mi podarilo umiestniť na 2. mieste.

Čo ťa priviedlo k štúdiu vinohradníctva alebo k záhradníctva vo všeobecnosti?

K záhradníctvu ma priviedol blízky vzťah k prírode, teda hlavne k ovocinárstvu s ktorým sa stretávam už od malička, keďže pochádzam z ovocinárskej rodiny ktorá pestuje 200 hektárov ovocných kultúr.

Ako sa ti páči doterajšie štúdium na FZKI?

Štúdium na FZKI sa mi veľmi páči, je tu veľa zaujímavých predmetov a je nám tu poskytované veľké množstvo užitočných vedomostí. Keby som sa mal znovu rozhodnúť kam na školu bez váhania by som išiel znovu sem.

Chcel by si sa záhradníctvu venovať aj v budúcom povolaní?

Určite áno.

Ďakujeme za rozhovor