Víno SPU 2020 – Ročník venovaný mladým vínam

napísal

Rok 2020 si budeme všetci pamätať hlavne z dôvodu masívneho nástupu pandémie koronavírusu COVID19. Táto zvláštna doba nás prinútila k rôznym formám obmedzení vrátane sociálnej izolácie, ktorá nepraje možnostiam stretnutí spojených s degustovaním, posudzovaním a hodnotením vín.

Prírodné procesy spojené a pestovaním viniča a následným spracovaním hrozna, táto pandémia našťastie nezastavila. Ročník 2020 nám ponúka znovu možnosť ochutnať množstvo krásnych a kvalitných vín od našich slovenských vinárov a pestovateľov. Aj z tohto dôvodu sme sa rozhodli neprerušiť tradíciu a zorganizovať na pôde Katedry ovocinárstva, vinohradníctva a vinárstva, Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva, SPU v Nitre 12. ročník súťaže Víno SPU 2020. Výnimočnosťou tohto ročníka bol termín hodnotenia, ktorý sa z jarného termínu presunul na záver roka, čo dalo hodnotiteľom možnosť prechutnať a zhodnotiť aj aktuálne mladé, svieže a šťavnaté vína. Zo 102 súťažných vín pochádzalo až 41 vzoriek z ročníka 2020. Mladé vína naplno predviedli svoj potenciál a príjemne nás prekvapili. Čaká ich veľká budúcnosť.

Výsledky hodnotenia využijeme pri propagácii kultúrnej konzumácie vína a v edukačnom procese pri výučbe predmetov: Somelierstvo, Vínne cesty a agroturistika, Vinárstvo, Hodnotenie kvality hrozna a vína. Sme presvedčení o tom, že objektívne senzorické posúdenie vín v takejto sérii má veľký význam aj pre ich výrobcov. V tomto ročníku sme vína hodnotili porovnávacou metódou v homogénnych skupinách po 5 – 7 vzoriek v jednej sérii. Cieľom bolo dosiahnuť najvyššiu možnú presnosť a objektivitu hodnotenia.

Úprimne nás teší, že do súťaže boli už tradične prihlásené slovenské novošlachtence, ktoré prinášajú nové chute, ale takisto očakávania, že sa presadia v našich klimatických podmienkach. Nie nadarmo sa preto už stáročia vinárstvo považovalo za vedu. S prichádzajúcim tlakom klimatických, či iných zmien, je tu stále aktuálna potreba využívať vedu a vzdelávanie na zachovanie tých tradičných hodnôt, ktoré udržujeme na pôde niekoľko pokolení.

prof. Ing. Dušan Igaz, PhD.
Dekan Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva
Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre

Ocenenia

Cenu rektorky SPU v Nitre za šampióna v kategórii I. – Biele suché vína získalo Veltlínske zelené, ročník 2019, od výrobcu Víno Ladislav Černý, Hlohovec.

Šampiónom v kategórii II. – Biele polosuché a polosladké vína sa stala Pesecká leánka, ročník 2020, z Vínnych pivníc Svätý Jur, s.r.o.

Titul šampión v kategórii III. – Ružové suché, polosuché a polosladké získal Cabernet Sauvignon rosé, ročník2019, výrobca: Mezey&Kovalík, s.r.o., Nitra.

V kategórii IV. – Červené suché vína sa šampiónom stalo víno Hron, ročník 2019, zo Shebo winery, a.s., Modra.

Najvyššie hodnoteným vínom z ročníka 2020 bola opäť Pesecká leánka z Vínnych pivníc Svätý Jur, s.r.o.

Cenu dekana FZKI SPU v Nitre za najvyššie hodnotené víno zo slovenského novošľachtenca si odnieslo víno Hron zo Shebo winery, a.s., Modra.

Podujatie bolo realizované s podporou Nitrianskeho samosprávneho kraja

Víno SPU 2020 - katalóg (6.3 MiB)

Víno SPU 2020

Ísť späť