Agrokomplex 2018 (16.08.2018 - 19.08.2018)

Autor: Ing. Monika Butková, PhD.

Vďaka iniciatíve Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a Národnej siete rozvoja vidieka SR v spolupráci s Agentúrou pre rozvoj vidieka sa počas 45. medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex v pavilóne F predstaví prezentácia vybraných opatrení Programu rozvoja vidieka SR a reprezentatívne miestne akčné skupiny. Autorom ideového návrhu, priestorového rozmiestnenia a z časti aj grafického spracovania pavilónu - ktorý tento rok nesie názov Inovujeme slovenský vidiek - je opäť Centrum programov a celoživotného vzdelávania FZKI, konkrétne Monika Butková, Barbora Čakovská v spolupráci s Dominikou Titkovou - absolventkou FZKI.

Nosnou myšlienkou tohtoročnej verzie pavilónu sú inovácie. Novinky, zveľaďovanie, snaha o posun vpred v poľnohospodárstve, pestovaní, chove a iných oblastiach vás budú sprevádzať celou expozíciou. Dozviete sa, čo robiť, ak chcete premeniť svoju farmu na ekologickú, ako bojovať proti škodcom prírodnou cestou, aké kritériá musí spĺňať bioprodukt, aby sa hrdil týmto názvom. Tradične vás budú obklopovať témy včely, lesy s hniezdiacim vtáctvom, pôdy, ovocie a zelenina, vinice, rastliny... A už viete, na čo všetko slúžia bylinky?

V jednej zo sekcii sa budete môcť dozvedieť informácie o obnoviteľných zdrojoch energie, v inej, čo sa skrýva pod zemou a prečo sú dážďovky a kompostovanie dôležité v procese rozkladania odpadu. V centrálnej časti preberieme, prečo je spolupráca medzi sektormi a odvetviami veľmi dôležitá a budete si ju môcť vyskúšať na vlastnej koži.

Objavovanie inovácií vo vidieckej krajine môžete zavŕšiť pohľadom do histórie na tradičné slovenské remeslá.

Tak, ako už každý rok, aj tento raz na vás čaká množstvo interaktívnych prvkov pre všetky vekové kategórie – ľudská mucha, jazdenie na býkovi, optické ilúzie, život dážďovky, stopy zvierat a mnohé iné.

Program rozvoja vidieka je určený pre všetkých, ktorých podnikanie a záujmy spadajú do daných tém, zvažujú žiadosť o finančný príspevok od MPRV SR. Pavilón prezentuje výber oblastí, na ktoré je možné žiadať finančný príspevok. Postup žiadania i všetky informácie budete môcť získať v radnici - hlavnom stánku ministerstva - ktorá bude umiestnená v centre diania, teda v strede celého pavilónu.

Tešíme sa na vás v Pavilóne F.

Autori