Traja absolventi FZKI prezradili tajomstvo úspešnej kariéry

vložil: Miloslav Mucha

Autor: Ing. Andrej Tárník, PhD.

Krajinný architekt Peter Pasečný: Tvoríme priestory, z ktorých ľudia nechcú odísť

Krajinnej architektúre, urbárnemu dizajnu a tvorbe verejných priestorov, ktoré prinášajú zážitok a estetickú hodnotu, sa venuje ateliér 2ka, ktorý vedie Peter Pasečný s manželkou. “Snažíme sa objavovať všeobecné pravidlá aj hľadať lokálne riešenia pre rôzne priestory a zachovať ich identitu prostredníctvom dizajnu. Jednoducho vytvárať priestory, ktoré chcú ľudia nielen navštíviť, ale z ktorých nechcú odísť,” hovorí krajinný architekt Peter Pasečný, ktorý základ pre svoje súčasné povolanie dostal na FZKI SPU v Nitre.

“Po ukončení štúdia som odišiel na ročnú stáž do švajčiarskeho ateliéru VWA. Nasledovali pracovné skúsenosti v írskom Dubline a v Prahe. Po návrate na Slovensko sme založili naše štúdio 2ka,” hovorí o kariére Peter, ktorého na krajinnej architektúre najviac baví pretvárať miesta tak, aby slúžili ľuďom.

Krajinná architektúra

V tom, čo chce robiť mal jasno už ako tínedžer: “FZKI ponúkala študijný odbor záhradná a krajinná architektúra. Navštívil som školu ešte pred podaním prihlášky, potom už bola voľba jasná.” S odstupom času tvrdí, že na škole dostal v odbore krajinnej architektúry dobré základy. “Naučili sme sa samostatne pracovať, efektívne využívať čas a mali sme možnosť vycestovať v rámci programu Erasmus, čo zásadne ovplyvnilo moje ďalšie profesné i životné smerovanie,” hovorí Peter o štúdiu.

“Náš odbor je kreatívny, samotná výučba preto prebiehala v inom móde ako štandardné študijné odbory. Veľa času sme trávili v ateliéroch, v menších skupinách. Vzťah medzi študentmi a pedagógmi bol tiež priateľskejší a podnecoval tvorivú činnosť,” opisuje.

Záujemcom o štúdium záhradnej a krajinnej architektúry a príbuzných odborov odporúča, aby si dopredu zisťovali informácie nielen o štúdiu, ale aj o povolaní. “Je dobré mať v tom jasno. Štúdium trvá pár rokov, istú dobu trvá aj nadobudnutie základných zručností. Nie je nič horšie, ako po desiatich rokoch zistiť, že vás práca nebaví, alebo sa líši od predstáv. Školy aj firmy mávajú dni otvorených dverí, takže sa dá jednoducho zistiť čo a ako ešte pred rozhodnutím na akú školu ísť,” odporúča.

Majiteľ firmy Martin Halmo: Dopyt po absolventoch záhradníctva a krajinného inžinierstva je vysoký

Martin Halmo je konateľom spoločnosti ProRain s. r. o., ktorá je distribútorom automatických závlahových systémov na Slovensku. Práca ho veľmi baví. “Veľa cestujeme, učíme sa vo svete, potom zasa školíme u nás. Navrhujeme, pomáhame inštalovať, spúšťať systémy, programovať,” hovorí ďalší absolvent FZKI SPU v Nitre.

K svojmu súčasnému povolaniu a sa dostal práve počas štúdia v Nitre: “Ako študent som viackrát vycestoval do USA na stáže, kde som sa naučil základy inštalácie a navrhovania závlahových systémov. Kontaktoval som zástupcu spoločnosti Rain Bird, s tým že chcem u nich pracovať. Vyrozprával som svoje skúsenosti z praxe, ukázal znalosť angličtiny a odborné vedomosti z našej alma mater. Prijali ma na miesto návrhára a obchodného zástupcu,” opisuje začiatky svojej kariéry Martin, ktorý sa medzičasom od obchodného zástupcu posunul na majiteľa vlastnej fungujúcej firmy.

Závlahy - FZKI SPU v Nitre

Martin Halmo zo štúdia v Nitre ešte stále ťaží, a to nie len odborné vedomosti, ale v biznise mu pomáhajú aj vzťahy s bývalými spolužiakmi: “Počas štúdia som spoznal množstvo ľudí, kamarátov, ktorí sú dnes odberateľmi a obchodnými partnermi. Obchod je najmä o vzťahoch a dobrej spolupráci. Spoločné roky štúdia sú výborným základom pre akúkoľvek spoluprácu,” tvrdí.

Myslí si, že štúdium na tejto škole sa od iných odlišuje prepojením praxe a školy: “Návrhy ľudí z praxe sa na škole vnímajú pozitívne a zapracúvajú sa do učebných osnov. Z pohľadu človeka z praxe chválim aj možnosť prednášať na škole, spoluorganizovať exkurzie či prax študentov. Z niekoľkých praxujúcich študentov sa stali naši kolegovia.”

Štúdium krajinného inžinierstva má, podľa Martina, veľa výhod: “Po jeho vyštudovaní máte široké možnosti uplatnenia sa na trhu práce.” Je presvedčený, že ani budúci absolventi nebudú mať s uplatnením vo svojom odvetví problém. Z jeho praxe vyplýva, že dopyt po ľuďoch so vzdelaním v oblasti záhradníctva a krajinného inžinierstva je vysoký. “Pri výbere školy by som ale určite radil zvoliť si taký odbor, v ktorom sa vidíte a chcete ho robiť aj roky po ukončení štúdia,” uzatvára Martin Halmo.

Enológ Peter Lukačovič: Práca s vínom je veľmi kreatívna

Uplatnenie v oblasti vinárstva našiel absolvent FZKI Peter Lukačovič. Viac ako 30 rokov je vedúcim vinárskej výroby a hlavným enológom pre spoločnosť Pivnica Radošina s. r. o., ktorá sa zaoberá pestovaním viniča a výrobou vín.

“Mám rád prácu vo vinohrade, v prírode, ošetrovanie viniča a pôdy tak, aby sa dosiahla čo najlepšia kvalita budúceho vína. Aj práca s vínom je veľmi kreatívna, každý ročník je špecifický,” hovorí Lukačovič. “Všetko závisí od stupňa zrelosti hrozna a počasia v danom roku. Výsledkom mojej práce sú potom špecifické vína podľa odrôd, kvalitatívnych kategórií. Ak sa podarí sú to aj ľadové a slamové vína,” objasňuje odborník.

Vinárstvo - FZKI SPU v Nitre

Výber školy a kariéry bol v prípade Petra prirodzený, lebo od malička ho fascinovala príroda a starostlivosť o rastliny. Najskôr študoval na Strednej vinohradníckej škole v Modre, potom na FZKI SPU v Nitre, ktorá prirodzene nadväzovala na to, čo sa naučil na vinohradníckej škole. “Štúdiom som si však svoje poznatky rozšíril o vedomosti z príbuzných odborov ako kvetinárstvo či zeleninárstvo,” hovorí.

Keď Peter Lukačovič začal svoje vysokoškolské štúdium, mal za sebou už roky praxe, napriek tomu sa toho veľa naučil: “Oboznámil som sa napríklad s najnovšími poznatkami výskumu a vedy, ktoré som uplatnil aj v mojej práci.” A komu skúsený vinár odporúča štúdium na FZKI? “Študenti, ktorí majú vzťah k prírode, rastlinám či záhradníctvu a chcú sa tomu profesionálne venovať na tejto škole určite získajú všetko potrebné na úspešný štart ich kariéry.”

Či už ťa láka tvorba zelených verejných priestorov a záhrad alebo iná kreatívna práca spojená s prírodou, Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva bude pre teba rozhodne dobrým základom, kde naberieš vedomosti, skúsenosti a zoznámiš sa s budúcimi kolegami.

Viac skúseností úspešných absolventov nájdeš na stránke Fakulty záhradného a krajinného inžinierstva SPU v Nitre.

Späť