Úspešné projekty FZKI v rámci programu "Mením Moje Mesto"

Autor: Ing. Hana Zach, PhD.

V rámci grantového programu "Mením Moje Mesto", ktoré je realizované mestom Nitra v spolupráci s Nitrianskou komunitnou nadáciou, boli úspešné aj dva projekty FZKI.

Prvým podporeným projektom Fontána NR je idea Katedry záhradnej a krajinnej architektúry pod vedením Soni Bellérovej, cieľom je zlepšiť vzhľad fontány pred budovou súdu v Nitre a mobiliaru v jej okolí. Katedra v rámci projektu chce upozorniť a ukázať, že s kreatívnym prístupom môže tento priestor spríjemňovať život obyvateľom mesta. Zároveň je to dôležitá oddychová zóna, ktorá zlepšuje mestskú klímu a má pozitívne účinky na celkovú mestskú atmosféru. Projekt je podporený sumou 5000 €.

Druhým podporeným projektom Chill out zone je návrh Katedry zeleninárstva pod vedením Marcela Goliana, myšlienkou je dobudovať chýbajúcu zelenú oddychovú zónu pre študentov univerzity ale aj širokú verejnosť doplnenú výsadbou stromov, jedlých bylín a infopanelmi o histórii ale aj súčasnosti najväčšej univerzity v Nitre. Cieľom oddychovej zóny je snaha udržať študentov v "prírode" a nie v obchodných centrách, v poobedných hodinách a počas letných mesiacov sa dá predpokladať využívanie priestoru širokou verejnosťou. Vytvorená plocha bude aj pasívne vzdelávať formou menoviek na vysadených stromoch či bylinách. Projekt je podporený sumou 4972 €.

Fontána NR Chill out zone