Menej známe druhy zelenín, liečvých a koreninových rastlín a jedlých húb: Nové pestovateľské trendy v kontexte spolupráce V4 krajín
28.03.2017Medzinárodný projekt podporený Medzinárodným vyšehradským fondom, implementátor Slovenská poľnohospodárska univerzita v zastúpení Katedry zeleninárstva (FZKI)
Autor: Ing. Ivana Mezeyová, PhD.
Foto: Ján Mezey, PhD.
Slovenská poľnohospodárska univerzita v zastúpení Katedry zeleninárstva (FZKI) bola žiadateľom a implementátorom medzinárodného projektu „MENEJ ZNÁME DRUHY ZELENÍN, LIEČVÝCH A KORENINOVÝCH RASTLÍN A JEDLÝCH HÚB: NOVÉ PESTOVATEĽSKÉ TRENDY V KONTEXTE SPOLUPRÁCE V4 KRAJÍN“.
Projekt bol podporený Medzinárodným vyšehradským fondom a zastrešoval odborníkov zo všetkých zúčastnených krajín. Partnerom projektu bola tiež Botanická záhrada SPU v Nitre, ako aj univerzity z Čiech (Mendelova univerzita v Brně), Poľska (Poľnohospodárska univerzita v Krakowe) a Maďarska (Univerzity Sv. Štefana v Gödöllö).
Projekt bol zameraný na výmenu materiálov a informácií o nových možnostiach v pestovaní vybraných menej známych druhov v náväznosti na nové poznatky získané v rámci výskumu predkladateľov a partnerov projektu. Boli vybrané nové odrody, ktoré boli vyšľachtené v danej krajine a tiež odrody, ktoré sú pre túto krajinu charakteristické a niečím zaujímavé z hľadiska moderných trendov. Zároveň sa týmto otestovala vhodnosť ich pestovania na území SR a potenciálne zaradenie medzi intenzívne pestované plodiny na našom území.
Výstupom čiastkových procesov projektu bolo vytvorenie vzorkovnice ktorá bude slúžiť ako edukačná časť botanickej záhrady pre predmety vyučované na SPU a tiež ako krajinotvorný prvok pre širokú verejnosť. Vzorkovnica je interaktívne napojená na sieť za pomoci QR kódov, s odkazom na stránku, kde je o vybraných druhoch a odrodách popísaná ich taxonómia a kontakt na osobu, ktorá sa danej problematike detailne venuje.
Projekt v sebe spájal viacero rovín. V súčasnosti rastie záujem odborníkov, ale tiež širokej verejnosti, o rastliny a plodiny, ktoré doteraz neboli bežne využívané a ktoré priaznivo pôsobia na zdravie a imunitu, alebo ako stále populárnejšia prevencia starnutia. Cieľom bolo záujemcom priblížiť tieto menej známe plodiny.
Spolupráca zároveň spájala akademické inštitúcie a odborníkov z príslušných krajín. Väčšina územia krajín V4 ma podobné klimatické a geografické parametre a s tým súvisiacu druhovú skladbu. Širší okruh odborníkov umožnil pospájať nové poznatky a trendy do komplexného celku, ktorý sa však vyznačuje špecifikáciou tej ktorej krajiny.
Návštevníci vzorkovnice a účastníci workshopu mohli takto nenásilnou formou propagovať myšlienku hospodárskej a sociálnej súdržnosti krajín Višegrádu. V neposlednom rade, webová prezentácia vzorkovnice a pripojenie pomocou QR kódov je moderné a korešponduje s myšlienkami stratégie slovenského predsedníctva V4, kde téma digitálnej agendy, investície do informačných a komunikačných technológie (ICT) a inovácií patrí k prioritným oblastiam politickej stratégie EÚ - Európa 2020.
Bližšie informácie, fotodokumentácia, ako aj opisy vybraných rastlín sú naďalej dostupné na stránke http://fzki.uniag.sk/lksvmpem/