Zimná škola - Use of artificial intelligence to support regional sustainable development

Milí študenti, dear students (English text below),

dávame vám do pozornosti možnosť účasti na zimnej škole s názvom „Use of artificial intelligence to support regional sustainable development”, ktorú organizuje University of Thessaly (Larissa, Grécko) v rámci projektu INVEST – The Competitive University for a Sustainable Society.

Zimná škola sa uskutoční v dátumoch 8.11. – 15.11. 2021 a bude určená študentom všetkých fakúlt a študijných programov, ktorí ukončili druhý ročník bakalárskeho štúdia. Podmienkou účasti na letnej škole je znalosť angličtiny na úrovni B2. V prípade otázok, kontaktujte Ing. Moniku Bumbalovú, PhD. na emailovej adrese monika.bumbalova@uniag.sk

we would like to bring into your attention an opportunity to participate in a winter school titled „Use of artificial intelligence to support regional sustainable development”, which is organized by the University of Thessaly (Larissa, Greece) within the project INVEST – The Competitive University for a Sustainable Society.

The winter school will take place from 8th November to 15th November 2021 and it is intended for students of all faculties and study programs who completed at least 2 years of bachelor study. Prerequisite for participation in the winter school is knowledge of English at the B2 level.

In case of any questions, contact Ing. Monika Bumbalová, PhD. at email address: monika.bumbalova@uniag.sk