CE.ZA.AR 2017 - Exteriér Castellum Caffe

napísal

Autor: Ing. Mária Šufliarska

Absolvent Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU v Nitre v študijnom odbore Krajinné inžinierstvo Ing. Marek Šumichrast ako spoluautor získal ocenenie v súťaži XVI. ročníka Ceny za architektúru CE.ZA.AR 2017 v kategórii Exteriér za novostavbu kaviarne Castellum Caffe v Nitre.

Víťaz v kategórii EXTERIÉR

Castellum Cafe, Nitra

Hrady pôvodne slúžili ako izolované a chránené sídla moci s prístupom pre vyvolených. Dnes - vo svojej funkcii ako kultúrne pamiatky – sa snažia prilákať čo najviac ľudí. Platí to aj o Nitrianskom hrade. Riešenie prístupovej cesty ku hradu teda nie je miestom kontroly príchodzích, ale snaží sa o spríjemnenie výstupu a vytvára miesto pre zastavenie a oddych. Tým je daný aj program reštaurácie a kaviarne Castellum Café. Objekt neexhibuje na hradnom kopci, ale naopak, decentne ustupuje do svahu. Strecha budovy tak vytvára prirodzenú výhľadovú terasu, ktorej súčasťou je umne konštruovaný mobiliár, slúžiaci aj na stropné presvetlenie interiéru. Presklená fasáda objektu ponúka výhľad na mesto i na okolité hradby. Súčasťou projektu je nová prístupová cesta, úprava zelene a sprístupnenie románskych hradieb, ktoré boli odkryté počas archeologického prieskumu v súvislosti s výstavbou kaviarne. Koncept podpory turistickej infraštruktúry smeruje k tomu, aby sa život z mesta rozvinul aj na hradný kopec.

Autori: Martin Dulík, Marek Šumichrast, Lívia Dulíková

„Novostavba kaviarne získala ocenenie predovšetkým pre veľmi pokorné situovanie vo svahu pred vstupom do Nitrianskeho hradu. Za rovnako dôležité považovala porota riešenie celého verejného priestoru v okolí novej kaviarne, a preto došlo pri hodnotení k preradeniu realizácie do kategórie exteriér. Samotný objekt sa stáva terasou, ktorá ponúka ďalšie pobytové možnosti v parku. Kaviareň, park a prezentácia architektonických vykopávok vytvárajú príjemný celok. Zvolená mierka je súčasná, ale zároveň decentná.“

Jan Šépka (architekt, Česká republika)

Ísť späť