Predstavujeme Vám Pásové striedanie plodín
07.05.2025
Systém pásového striedania plodín má za cieľ zlepšiť retenčnú kapacitu pôdy a minimalizovať riziko erózie. Vďaka systému pásov je možné striedať komerčné plodiny aj na svahoch, bez toho aby dochádzalo k ohrozeniu pôdy a krajiny. FZKI v spolupráci s VPP SPU v Nitre začali zakladať v pásoch pestovanie kukurice a jačmeňa na pôdnom bloku Dolná Mika v Kolíňanoch/Žiranoch.
Pásy s kukuricou, ktoré boli siate na jar, sú chránené pásmi jačmeňa, ktorý bol siaty už na jeseň minulého roka a momentálne je už dostatočne zakorenený, aby odolal aj intenzívnejším jarným dažďom. Tento systém zakladania plodín zabezpečuje, aby pôda nebola bez súvislého pokryvu v priebehu roka, má výrazný vplyv aj na ochranu drobnej zveri a biodiverzity.
Usporiadanie pásov je navrhnuté pomocou geoinformačných technológií a digitálneho modelu reliéfu. Pásy sú projektované v smere vrstevníc a pri navigovaní na poli sú využívané GPS systémy zabudované v traktoroch.
Územie monitorujeme pomocou leteckého mapovania a skenovania pomocou dronov v spolupráci s Kreatívnym centrom (Ing. Dávid Dežerický, PhD.). V rámci projektu sme nadviazali spoluprácu s firmou John Deere, ktorá nám bola veľmi nápomocná pri implementácii navrhnutých trajektórií do traktorových GPS systémov a s firmou SKEAGIS pri implementácii do GSAA. Za odborné usmernenia ďakujem aj kolegom z Čiech prof. Dumbrovskému a Ing. Krausovi.
Viac informácií je súčasťou projektu APVV-23-0530 „Pásové striedanie plodín v kombinácii s agrolesníctvom - inovatívny systém hospodárenia na pôde v podmienkach zmeny klímy“, ktorý je podporený Agentúrou na podporu výskumu a vývoja MŠVVaM SR (zodpovedná riešiteľka: prof. Ing. Zlatica Muchová, PhD., ÚKI FZKI SPU v Nitre).
Momentálne sa pripravujú podklady aj pre ďalšie lokality, ktoré by mali byť založené na jeseň tohto roku. Riešitelia projektu privítajú otázky, podnety, názory. Budeme radi, ak nás budete kontaktovať (zlatica.muchova@uniag.sk).